KS Grębałowianka - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb

Buttony

Logowanie

Ostatnie spotkanie

LKS Maszycanka MaszyceKS Grębałowianka
LKS Maszycanka Maszyce 13:2 KS Grębałowianka
2017-10-01, 13:00:00
     
oceny zawodników »

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 6
LKS Galicja Raciborowice - LKS Orzeł Iwanowice
AP Michałowice - LKS Jastrzębiec Wielki
NAS Wanda Kraków - KS Grębałowianka
LKS Maszycanka Maszyce - LKS Wierzbowianka Wierzbno

Statystyki drużyny

Kontakty

Administrator
zostaw wiadomość
Kierownik Jan
status Gadu-Gadu

Wyszukiwarka

Sport.pl

Historia Łącka

Na obszarze Kotliny Łacka czlowiek pojawil sie ok. 1200 - 1000 r. p.n.e. Ludnosc kultury luzyckiej, zajmujaca sie uprawa roli i hodowla bydla wybudowala w "sasiedztwie" dwa duze grodziska: na Babiej Górze i na Górze Zyndram w Maszkowicach - mieszkancy przekonani sa, iz tutaj bylo gniazdo rodowe Mikolaja Zyndrama z Maszkowic (wodza spod Grunwaldu).

Z zachowanych dokumentów wynika, iz jeszcze przed rokiem 1227 wlascicielem Lacka byl owiany legendami kasztelan sadecki Piotr Wydzga herbu Janina, wlasciciel zamków w Czorsztynie i Rytrze. On to wg legendy mial w Lacku kopac zloto i tratwami splywac Dunajcem, Wisla az do Krakowa.

Gmina Łącko W 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy nadał w posiadanie swojej żonie Kindze 28 wsi Ziemi Sądeckiej, w tym także Łącko. Zyskała tym sposobem prawo do korzystania z danin i posług publicznych, oraz do pobierania cła, łowienia ryb, zakładania karczm i młynów, a także do prowadzenia sądownictwa według jej własnych zarządzeń. Funkcje gospodarczo - administracyjne sprawowali urzędnicy Kingi (włodarze), a funkcje sądowe, w zakresie większych spraw, jej sędziowie. Sprawy mniejszej wagi sądzili sołtysi poszczególnych wsi. Po śmierci księżnej tereny te pozostały pod władzą klasztoru w Starym Sączu, aż do wieku XVI kiedy to terenami doliny Dunajca zaczęli się interesować szlachcice. W tym czasie siostry klaryski bardzo chętnie dzierżawiły swą własność ziemską rycerzom zasłużonym w bojach i płacącym wysokie koszty dzierżawy.
 
 
I tak oto właścicielami ziemi łąckiej do I rozbioru byli:
  • Prokop Pieniazek – rotmistrz Stefana Batorego, zasluzony w walkach o wlaczenie Pomorza Gdanskiego do Korony.
  • Sebastian Lubomirski - hrabia na Wiśniczu, kasztelan wojnicki, starosta dobczycki i spiski, zarządca krakowskich żup solnych.
  • Stanisław Lubomirski – syn Sebastiana, starosta sądecki, sandomierski, i spiski, późniejszy bohater spod Chocimia.
  • Wawrzyniec Spytek Jordan z Zakliczyna – dzierżawił Maszkowice, Wietrznicę i Zagorzyn.
  • Kazimierz Moszczycki – zarządca staro-sądeckiego konwentu, dzierżawił Zabrzeż.
W 1835 roku Łącko nabył od władz austriackich hrabia Seweryn Drohojewski. On to zainicjował poszukiwanie legendarnego łąckiego złota. Po kilku latach bezowocnych poszukiwań prace wstrzymano.

W dziejach Łącka bardzo istotny był rok 1875 kiedy to właścicielem zostaje wielki przemysłowiec pochodzenia żydowskiego Michał Ader, który m.in. stworzył początki przemysłu drzewnego i przetwórstwa owocowego.

Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej planowano przeprowadzenie doliną Dunajca linii kolejowej Nowy Sącz-Szczawnica. A następnie przeniesienie do Łącka sądu powiatowego i utrzymanie starostwa. Opracowano także pierwszy na ziemiach polskich projekt elektrowni szczytowo - pompowej opartej na technologii wykorzystywanej w Szwajcarii. Wybuch I wojny światowej przekreślił te plany i nadzieje.
 
Gmina Łącko Okres miedzywojenny to intensywny, trwajacy do dzisiaj, rozwój sadownictwa i kultury tego regionu. W tych ciezkich czasach pojawila sie potrzeba utworzenia zespolu regionalnego, dzialalnosc którego miala na celu chronic, rozwijac i wzbogacac dziedzictwo przodków zwiazane z muzyka, tancem, spiewem i pieknym strojem górali lackich. I tak oto jesienia 1933 roku powstaje Regionalny Zespól Piesni i Tanca „Górale Laccy”.

Dzisiaj Gmina Łącko jest miejscowością turystyczną, w której prężnie rozwija się sadownictwo i przetwórstwo owocowe. Atrakcją tej miejscowości jest niewątpliwie "dająca krzepę, krasząca lica, łącka śliwowica”. W tej niewielkiej miejscowości bardzo silnie zakorzeniona jest tradycja, a za tym idzie fakt, iż bardzo ważnym elementem życia każdego mieszkańca jest folklor.
 

Reklama

Losowa galeria

Zakończenie sezonu 2014/15-24.06.15 r.
Ładowanie...

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Zegar

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 698, wczoraj: 21
ogółem: 900 837

statystyki szczegółowe

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Kalendarium

19

04-2024

piątek

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Wyniki

Ostatnia kolejka 5
LKS Jastrzębiec Wielki LKS Zieleńczanka Zielonki
LKS Orzeł Iwanowice AP Michałowice
LKS Galicja Raciborowice 0:5 NAS Wanda Kraków
LKS Maszycanka Maszyce 13:2 KS Grębałowianka

Zczuba.tv